Bezpłatny webinar

TYLKO DLA UCZESTNIKÓW XVIII KONFERENCJI TRZECH SEKCJI

„Pierwsze sesje z pacjentem”

Poznaj narzędzia pomocne w ustalaniu jasnych i precyzyjnych kontraktów terapeutycznych, dzięki którym zwiększysz skuteczność Twoich procesów terapeutycznych.

pobierz webinar
u

W trakcie pierwszych sesji z pacjentem czujesz się często zagubiony_a?

u

Trudno Ci ustalić z pacjentem precyzyjny cel pracy, który będzie wspierać proces terapeutyczny?

u

Nie masz pewności, na co zwracać uwagę przy ustalaniu kontraktu terapeutycznego?

u

Często zdarza Ci się, że początkowa diagnoza problemu pacjenta okazuje się mylna lub nieprzydatna?

Wyobraź sobie, że wreszcie możesz precyzyjniej stawiać diagnozę i zawiązywać skuteczniejsze sojusze terapeutyczne.

Na tym webinarze nauczysz się, jak łączyć diagnozę na podstawie wywiadu z diagnozą tworzoną na podstawie obserwacji reakcji pacjenta na interwencje oraz oglądania z chwili na chwilę jego poziomu ego, tolerancji uczuć, mechanizmów obronnych oraz sposobu regulacji lęku.

Webinar „Pierwsze sesje”

W wyniku działania mechanizmów obronnych bądź nieuregulowanego lęku u pacjenta, wielu terapeutów na pierwszych sesjach rezygnuje z ustalenia konkretnego celu pracy bądź ustala kontrakt zbyt ogólnikowy.

  Tymczasem tylko u niewielkiej ilości pacjentów – mających kruche ego lub deficyty na poziomie intelektualnym – może nie być możliwe ustalenie takiego kontraktu. Wtedy rzeczywiście wskazane jest odłożenie ustalenia go do momentu aż ego pacjenta się wzmocni.

  U pozostałych pacjentów następujące elementy pozwalają ustalić fokus pracy: właściwe  rozpoznanie mechanizmów obronnych blokujących określenie, w czym pacjent chce pomocy; zachęcenie pacjenta by zwrócił się przeciwko obronom oraz właściwe uregulowanie poziomu lęku. To pozwala zawiązać leczący kierunek pracy i uniknąć usankcjonowania destrukcyjnych obron w relacji terapeutycznej, które uniemożliwiają taki leczący kierunek.

  Częstym efektem błędnego ustalenia kontraktu bądź nieustalenia go jest na późniejszym etapie frustracja pacjenta i terapeuty w poczuciu niejasności, dokąd zmierza terapia, chaotyczność sesji, niemożność sprawdzania skuteczności terapii przez pacjenta i terapeutę i ponownego powrotu na właściwe tory leczącej terapii.

  Wielu terapeutów ma doświadczenie, że pierwsze diagnozy były mylące, gdy sugerowali się wywiadem. Sugerowanie się tylko diagnozą na podstawie wywiadu kończy się często błędnym rozpoznawaniem poziomu funkcjonowania ego pacjenta. Bardziej precyzyjna diagnoza pacjenta to bardzo ważny element, gdyż przeszacowanie i niedoszacowanie skutkują niewłaściwym tempem leczenia terapeutycznego (zbyt intensywnym bądź zbyt wolnym).

  Ważnym aspektem pracy z częścią pacjentów jest uregulowanie projekcji, które często się nasilają, ponieważ pierwsze sesje powodują duży lęk u pacjentów (projekcja zdrowej części na terapeutę, projekcja chęci pracy nad problemem na terapeutę – projekcja woli, projekcja superego – myśli pacjenta, że terapeuta go ocenia itp.).

  O tych wszystkich aspektach ustalania kontraktu na pierwszych sesjach z pacjentem porozmawiamy na webinarze – otrzymasz praktyczne wskazówki do zastosowania od razu w praktyce, bez względu na nurt, w którym pracujesz.

  Prowadzący

  Leszek Jaworski

  Leszek Jaworski

  psychoterapeuta ISTDP

  Certyfikowany psychoterapeuta:

  • Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (od 2021),
  • Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (od 2008)
  • IEDTA – psychoterapeuta ISTDP (od 2014).

  W trakcie certyfikacji nauczyciela i superwizora ISTDP.

  W 2006 roku ukończył 4-letnie Studium Psychoterapii, 2-letnie Studium Terapii Rodzin oraz 2-letnie Studium Terapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji.

  Od 2008 roku pracuje w podejściu ISTDP. Ukończył 2-letni kurs wstępny  a następnie 3-letni kurs zaawansowany metody ISTDP Core Training.

  Od 2014 roku uczestniczy w Advanced Core Training ISTDP a od 2020 roku w 3-letnim kursie superwizorsko-nauczycielskim metody ISTDP prowadzonym przez Jona Fredericksona.

  W latach 2016-2021 należał do zarządu Sekcji ISTDP przy Polskim Stowarzyszeniu Integracji Psychoterapii.

  Od dziewięciu lat uczy i superwizuje psychoterapeutów w nurcie ISTDP, m.in. w ramach seminarium wstępnego metody ISTDP, Precore i Core Training.

  Zapisz się na newsletter i odbierz nagranie webinaru

  Pierwsze sesje z pacjentem

  Poznaj narzędzia pomocne w ustalaniu jasnych i precyzyjnych kontraktów terapeutycznych, dzięki którym zwiększysz skuteczność Twoich procesów terapeutycznych.

  .