Bezpłatny webinar: Praca z pacjentem depresyjnym z krytycznym superego

15.03.2024 godz. 17:30

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

W trakcie webinaru dowiesz się:

N

jak podejście doświadczalne w "tu i teraz" może odmienić terapię pacjentów, którzy doświadczają powrotu trudności po zakończeniu leczenia,

N

jak skutecznie pracować z mechanizmami obronnymi, takimi jak: atak na ja, płaczliwość, pasywność,

N

jak wykorzystać techniki regulacji lęku, stosować mentalizację oraz kiedy zachęcać pacjenta do aktywnej ekspresji emocjonalnej, aby przełamać cykle destrukcyjnych zachowań.

Webinar

Praca z pacjentem z kruchym ego w metodzie ISTDP

Wielu pacjentów z tej grupy zgłasza się ponownie na terapię. Mówią oni, że po zakończeniu terapii czuli się lepiej, często odstawili leki, ale z czasem różne trudności wróciły.

Często na pierwszej sesji słyszę w podsumowaniu takie zdania: „Wiele rzeczy już rozumiem, ale widzę, że to nie wystarcza. Wiem, że się krytykuję tak jak moja matka (ojciec) mnie krytykowała (krytykował), ale mimo zrozumienia dalej to robię” albo „Po terapii już wiem, że powinnam mu powiedzieć, że jestem zła, że się nie zgadzam, ale znów tego nie zrobiłam, popłynęły łzy, poczułam się bezradna i niestety wycofałam się. Tak, widzę, że robię to, co mój depresyjny tata„.

Jest to ważna informacja dla terapeuty, który rozpoczyna z tymi pacjentami kolejny cykl terapii: tym pacjentom nie pomogą kolejne interpretacje, kolejne połączenia ich aktualnych trudności z historią z dzieciństwa.

W trakcie webinaru przedstawię, jak ważna w leczeniu tych pacjentów jest praca doświadczeniowa w tu i teraz w relacji terapeutycznej a także jak pracować z mechanizmami obronnymi takimi jak: atak na ja, płaczliwość, pasywność oraz charakterologicznymi mechanizmami obronnymi. Omówimy, w jaki sposób stosować format stopniowany, kiedy zająć się regulacją lęku, kiedy stosować mentalizację a kiedy zaprosić pacjenta by zwrócił się przeciwko destrukcyjnym mechanizmom i pozwolił sobie na większą ekpresję emocjonalną.

Zapisz się na webinar i rozwijaj swoje umiejętności pracy z pacjentami depresyjnymi z krytycznym superego, aby jeszcze skuteczniej wspierać ich w procesie terapii.

 

 

UWAGA: w związku z tym, że webinar jest jednorazową prezentacją nie spełniającą kryterium szkolenia, nie wystawiamy zaświadczeń o udziale w tym webinarze.

Prowadzący

Leszek Jaworski

Leszek Jaworski

psychoterapeuta ISTDP

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, superwizor ISTDP

Ukończył:

 • 4-letnie Studium Psychoterapii (2003-2006),
 • 2- letnie Studium Psychoterapii Grupowej (2005-2006)
 • 2- letnie Studium Terapii Rodzin (2004-2005)
 • 2-letni kurs wstępny PRECORE 2009-2010,  nauczyciele: Jossette, Jon Frederickson, Allan Abbas, Patricia Caughlin,
 • 3-letni Core Training  2011-2014, nauczyciele: Allan Abbass, Jon Frederickson, Kes Cornelissen, Ferrucio Osimo, Patricia Caughlin
 • 3-letni kurs superwizorsko-nauczycielski metody ISTDP 2020-2023, nauczyciel: Jon Frederickson

Wystąpienia:

 • Konferencja Trzech Sekcji 2016
 • Konfernecja Trzech Sekcji 2023
 • PSIP 2019
 • Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział Warszawa 2023

Prowadzący zajęcia z psychoterapii psychodynamicznej i ISTDP:

 • Zaawansowana Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej
 • Studium Psychoterapii

Zapisz się na webinar

Praca z pacjentem depresyjnym z krytycznym superego.

.