Bezpłatny webinar: Pierwsze sesje z pacjentem - zastosowanie modelu ISTDP

O NAJBLIŻSZYM TERMINIE WEBINARU POINFORMUJEMY NIEBAWEM

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

W trakcie webinaru dowiesz się:

N

Jak precyzyjnie ustalić z pacjentem cel pracy wspierający proces terapeutyczny.

N

Na co zwracać uwagę przy ustalaniu kontraktu terapeutycznego, by zwiększyć skuteczność terapii.

N

Jak uniknąć błędów w początkowej diagnozie problemu pacjenta, by terapia była jak najbardziej efektywna.

Webinar

Pierwsze sesje z pacjentem – zastosowanie modelu ISTDP

W wyniku działania mechanizmów obronnych bądź nieuregulowanego lęku u pacjenta, wielu terapeutów na pierwszych sesjach rezygnuje z ustalenia konkretnego celu pracy bądź ustala kontrakt zbyt ogólnikowy.

Tymczasem tylko u niewielkiej ilości pacjentów – mających kruche ego lub deficyty na poziomie intelektualnym – może nie być możliwe ustalenie takiego kontraktu. Wtedy rzeczywiście wskazane jest odłożenie ustalenia go do momentu aż ego pacjenta się wzmocni.

U pozostałych pacjentów następujące elementy pozwalają ustalić fokus pracy: właściwe rozpoznanie mechanizmów obronnych blokujących określenie, w czym pacjent chce pomocy; zachęcenie pacjenta by zwrócił się przeciwko obronom oraz właściwe uregulowanie poziomu lęku. To pozwala zawiązać leczący kierunek pracy i uniknąć usankcjonowania destrukcyjnych obron w relacji terapeutycznej, które uniemożliwiają taki leczący kierunek.

Częstym efektem błędnego ustalenia kontraktu bądź nieustalenia go jest na późniejszym etapie frustracja pacjenta i terapeuty w poczuciu niejasności, dokąd zmierza terapia, chaotyczność sesji, niemożność sprawdzania skuteczności terapii przez pacjenta i terapeutę i ponownego powrotu na właściwe tory leczącej terapii.

Wielu terapeutów ma doświadczenie, że pierwsze diagnozy były mylące, gdy sugerowali się wywiadem. Sugerowanie się tylko diagnozą na podstawie wywiadu kończy się często błędnym rozpoznawaniem poziomu funkcjonowania ego pacjenta. Bardziej precyzyjna diagnoza pacjenta to bardzo ważny element, gdyż przeszacowanie i niedoszacowanie skutkują niewłaściwym tempem leczenia terapeutycznego (zbyt intensywnym bądź zbyt wolnym).

Ważnym aspektem pracy z częścią pacjentów jest uregulowanie projekcji, które często się nasilają, ponieważ pierwsze sesje powodują duży lęk u pacjentów (projekcja zdrowej części na terapeutę, projekcja chęci pracy nad problemem na terapeutę – projekcja woli, projekcja superego – myśli pacjenta, że terapeuta go ocenia itp.).

O tych wszystkich aspektach ustalania kontraktu na pierwszych sesjach z pacjentem porozmawiamy na webinarze – otrzymasz praktyczne wskazówki do zastosowania od razu w praktyce, bez względu na nurt, w którym pracujesz.

 

 

UWAGA: w związku z tym, że webinar jest jednorazową prezentacją nie spełniającą kryterium szkolenia, nie wystawiamy zaświadczeń o udziale w tym webinarze.

Prowadzący

Leszek Jaworski

Leszek Jaworski

psychoterapeuta ISTDP

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, superwizor ISTDP – LINK

Ukończył:

 • 4-letnie Studium Psychoterapii (2003-2006),
 • 2- letnie Studium Psychoterapii Grupowej (2005-2006)
 • 2- letnie Studium Terapii Rodzin (2004-2005)
 • 2-letni kurs wstępny PRECORE 2009-2010,  nauczyciele: Jossette, Jon Frederickson, Allan Abbas, Patricia Caughlin,
 • 3-letni Core Training  2011-2014, nauczyciele: Allan Abbass, Jon Frederickson, Kes Cornelissen, Ferrucio Osimo, Patricia Caughlin
 • 3-letni kurs superwizorsko-nauczycielski metody ISTDP 2020-2023, nauczyciel: Jon Frederickson

Wystąpienia:

 • Konferencja Trzech Sekcji 2016
 • Konfernecja Trzech Sekcji 2023
 • PSIP 2019
 • Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział Warszawa 2023

Prowadzący zajęcia z psychoterapii psychodynamicznej i ISTDP:

 • Zaawansowana Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej
 • Studium Psychoterapii