Praca z projekcją w relacji terapeutycznej

O NAJBLIŻSZYM TERMINIE WEBINARU POINFORMUJEMY NIEBAWEM

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

W trakcie webinaru:

N

dowiesz sie, jak rozpoznawać projekcje

N

będziesz mogła/mógł przedstawić przykłady projekcji, w których nie wiedziałaś/eś jak zareagować

N

poznasz sposoby interweniowania dostosowane do różnych typów projekcji.

Webinar „Praca z projekcją”

Z pewnością spotykasz się w swojej pracy z projekcjami pacjentów, które utrudniają zawarcie sojuszu terapeutycznego i owocną pracę. Często bywają one mylnie interpretowane jako opór. Jak je rozpoznać i jak z nimi pracować?

  Pacjent projektuje na sesji to, co w danej chwili trudno mu pomieścić w sobie. Może  wyprojektować pragnienie zajęcia się bolesnymi sprawami (projekcja woli), swoje krytyczne superego, lub różne uczucia.

  W relacji terapeutycznej pacjent po wyprojektowaniu trudnych uczuć, na przykład złości, na psychoterapeutę, może zacząć się go bać (doświadcza wtedy lęku projekcyjnego). Lęk wzrośnie w pacjencie również wtedy, gdy wyprojektuje na psychoterapeutę swoje krytyczne superego. W takiej sytuacji może się obawiać, że psychoterapeuta będzie go osądzał, krytykował, karał.

  Jeśli natomiast pacjent wyprojektuje na terapeutę swoją wolę zajmowania się własnymi bolesnymi sprawami, będzie się bał pytań zadawanych przez psychoterapeutę, które mają pomóc zgłębić jego problem. W efekcie sojusz terapeutyczny zostanie zakłócony.

  W pracy z projekcją mierzymy się więc z tym, że lęk w pacjencie wzrósł w związku z wyprojektowaniem trudnej do pomieszczenia części pacjenta na nas, w konsekwencji w jego przeżyciu to my – psychoterapeuci jesteśmy źródłem zagrożenia, a jednocześnie to my mamy mu pomóc poradzić sobie z tym lękiem projekcyjnym.

  To duże wyzwanie! Wymaga to właściwego zdiagnozowania projekcji, umiejętności jej uregulowania oraz interwencji, które pozwolą projekcję osłabić lub zdezaktywować mimo chwilowo osłabionego sojuszu terapeutycznego.

  Prowadzący

  Leszek Jaworski

  Leszek Jaworski

  psychoterapeuta ISTDP

  Nauczyciel i superwizor ISTDP, rekomendowany przez Instytut ISTDP w Waszyngtonie i Jona Fredericksona

  Certyfikowany psychoterapeuta:

  • Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (od 2021),
   LINK
  • Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (od 2008)
  • IEDTA – psychoterapeuta ISTDP (od 2014).

  W 2023 roku ukończył pierwsze w Polsce certyfikowane 3-letnie Studium Nauczycielsko-Superwizorskie pod kierunkiem Jona Fredericksona

  W 2006 roku ukończył 4-letnie Studium Psychoterapii, 2-letnie Studium Terapii Rodzin oraz 2-letnie Studium Terapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji.

  Od 2008 roku pracuje w podejściu ISTDP. Ukończył 2-letni kurs wstępny  a następnie 3-letni kurs zaawansowany metody ISTDP Core Training.

  Od 2014 roku uczestniczy w Advanced Core Training ISTDP.

  W latach 2016-2021 należał do zarządu Sekcji ISTDP przy Polskim Stowarzyszeniu Integracji Psychoterapii.

  Od dziewięciu lat uczy i superwizuje psychoterapeutów w nurcie ISTDP, m.in. w ramach seminarium wstępnego metody ISTDP, Precore i Core Training.
  https://istdpinstitute.com/istdp-therapist-directory/#Poland