CORE Training

3-letnie zaawansowane szkolenie z podejścia ISTDP

Akredytowane przez ISTDP Institute w Waszyngtonie.
Rekomendowane przez Jona Fredericksona

Zapisz się

CORE Training

CORE Training to 3-letni zaawansowany kurs dla profesjonalnych psychoterapeutów z podejścia ISTDP

Warunkiem przyjęcia na CORE Training jest odbycie PRECORE Trainingu w Instytucie ISTDP.

Absolwenci szkolenia otrzymają certyfikat psychoterapeuty ISTDP z ISTDP Institute Jona Frederiksona w Waszyngtonie

CORE Training będzie superwizowany przez Jona Frederiksona w ramach 3-letniego kursu nauczycielsko-superwizyjnego, w którym bierze udział Leszek Jaworski.

Program szkolenia

Nabór na trzecią edycję szkolenia CORE Training został zamknięty! Zapraszamy na czwartą edycję, która rozpocznie się pod koniec 2024 roku.

Nabór na trzecią edycję szkolenia CORE Training został zamknięty! Zapraszamy na czwartą edycję, która rozpocznie się pod koniec 2024 roku.

Core Training – Program:

Podczas 3-letniego kursu uczestnicy zapoznają się z teorią i praktyką ISTDP.

PIERWSZY ROK
  1. Uczenie pacjentów obserwacji wzrostu lęku tak by nie lekceważyli swoich napięć i zaangażowali się w poznanie źródeł tych napięć – wprowadzenie pacjenta w rozumienie trójkąta konfliktu.
  2. Rozwijanie myślenia klinicznego poprzez precyzyjne rozpoznawanie jaki mechanizm obronny stosuje pacjent i ćwiczenia interwencji dla danego mechanizmu obronnego
  3. Utrzymywanie skutecznego fokusu terapeutycznego.
  4. Radzenie sobie z wysokim lękiem u pacjenta w chwili rozpoczęcia terapii. Rozpoznanie, jakie działają projekcje, przeniesienia.
  5. Rozpoznawanie systemu oporu u pacjenta: izolacja afektu, represja, projekcja/rozszczepienie
  6. Rozwijanie umiejętności elastycznego dobierania tempa interwencji i presji w zależności od zdolności tolerancji uczuć u pacjenta, poziomu lęku i specyficznych dla niego mechanizmów obronnych.
  7. Rozwój zestawu interwencji w przypadku pacjentów unikających współpracy i bliskości emocjonalnej.
  8. Rozwój umiejętności radzenia sobie z pacjentami pasywnymi, rozpoznanie poziomu funkcjonowania ego by właściwie dobrać sposób interweniowania.
  9. Zapraszanie pacjenta do dzielenia się uczuciami i reakcjami wobec terapeuty, które pozwolą rozpoznać sposób regulacji lęku oraz specyficzne dla tego pacjenta mechanizmy obronne utrudniające satysfakcjonujące relacje w jego życiu.
  10. Rozpoznawanie kruchości ego u pacjentów, odpowiedni dobór interwencji w zależności od specyfiki obron i poziomu lęku u tych pacjentów.
  11. Identyfikacja i klaryfikacja obron.
  12. Podstawy pracy z pacjentami projektująco-rozszczpiającymi. Stosowanie presji służącej uzyskaniu świadomości rozszczepienia bądź zawracania projekcji do wewnątrz. Regulacja lęku u pacjentów projektujących z niskim poziomem funkcjonowania ego
DRUGI ROK
  1. Mobilizacja woli pacjenta i motywowanie pacjenta do intensywniejszego zaangażowania się w terapię poprzez przypominanie pozytywnego celu terapii.
  2. Technika restrukturyzacji lęku u pacjentów zrównujących terapeutę z obiektem z przeszłości.
  3. Praca z pacjentami używającymi mechanizmu ataku na Ja w trakcie sesji i przeniesienie uwagi na funkcję tej obrony w relacji terapeutycznej (praca w wierzchołku trójkąta osób: Pacjent-Terapeuta)
  4. Praca z pacjentami projektującymi: umiejętność rozpoznawania u terapeuty identyfikacji projekcyjnej lub przeciwprzeniesienia pozwalające zrozumieć powody utknięć w terapii
  5. Zastosowanie formatu stopniowanego, różny sposób interweniowania i tempa pracy w zależności od poziomu ego i sposobu regulacji lęku u pacjenta.
  6. Specyfika pracy ISTDP w leczeniu zaburzeń typu borderline.
  7. Praca z pacjentem zidentyfikowanym z Super Ego.
  8. Praca z mechanizmem obronnym projekcji woli, uczenie się postawy nie podejmującej odpowiedzialności przez terapeutę tak by stworzyć przestrzeń by pacjent zaczął brać odpowiedzialność za zaangażowanie w terapię oraz by w nim rozgrywał się konflikt wewnątrzpsychiczny między częścią pragnącą wyleczenia a częścią oporującą.
  9. Technika pracy z pacjentem stosującym mechanizm obronny dostosowania się, podporządkowywania się. Ćwiczenie takiej postawy terapeutycznej, która zablokuje ten mechanizm i zaprosi pacjenta do bycia w równorzędnej i odrębnej pozycji z terapeutą.
  10. Rozwój umiejętności decydowania, na którym wierzchołku trójkąta osób pracować z pacjentem (czy pracować w relacji P-T czy w relacji P- aktualne ważne relacje w życiu czy P- ważne obiekty z dzieciństwa
  11. Restrukturyzacja mechanizmów obronnych projekcji i rozszczepienia mająca na celu pomoc im w utrzymaniu wewnątrz, tego co wyprojektują na zewnątrz czy też utrzymaniu szczepionych aspektów, które do tej pory były rozszczepiane.
  12. Budowanie tolerancji złożonych mieszanych uczuć u pacjenta poprzez regulację lęku i restrukturyzację obron. Sposoby regulacji lęku u pacjenta w chwili przekroczenia progu tolerancji mieszanych uczuć.
  13. Rozumienie przeciwprzeniesienia, rozpoznawanie tolerancji uczuć u terapeuty i rozumienie, jakie terapeuta może stosować swoje specyficzne mechanizmy obronne w momencie budowania relacji z pacjentem.
TRZECI ROK
  1. Dezaktywacja projekcji Super Ego.
  2. Praca z omnipotentnym przeniesieniem i regresywnymi pragnieniami.
  3. Rozumienie powodów frustracji, zniechęcenia bądź nadmiernej aktywności terapeuty na sesji.
  4. Opór przeniesieniowy.
  5. Praca z mechanizmem idealizacji i dewaluacji w zależności od spektrum funkcjonowania ego pacjenta.
  6. Praca z pacjentem wysookoporującym w izolacji afektu.
  7. Metoda odzwierciedlania oporu u pacjentów, u których nastąpiła krystalizacja oporu.
  8. Droga do nieświadomości: presja zapraszająca nieświadome złożone uczucia przeniesieniowe do przełamania nieświadomego oporu.
  9. Technika pracy w momencie wizualizacji impulsu
  10. Praca z pacjentem zablokowanym pod murem bezradności, pasywności, niemożności – sposoby interweniowania i mobilizacji ego do przełamanie tej obrony. Rozróżnianie pacjentów, których deficyty ego rzeczywiście uniemożliwiają zaangażowanie się w pracę terapeutyczną (pacjenci z kruchym ego, psychotyczni, Borderline nisko funkcjonujący) od pacjentów wysokooporującyh by adekwatnie do poziomu funkcjonowania ego dobrać sposób interweniowania.
  11. Bracing – technika stosowania presji przy jednoczesnym omówieniem poznawczym tego, co nasila napięcie u pacjenta na sesji.
  12. Po wyłonieniu się nieświadomej winy, łączenie objawów pacjenta z nieświadomą karą.
  13. Kończenie pracy terapeutycznej.

Core Training – Jak uczymy?

Metodyka nauczania obejmuje:
  • ćwiczenia interwencji terapeutycznych,
  • role play,
  • prezentacje fragmentów sesji wideo
  • wykłady.

Po zakończonych zajęciach uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe.

Core Training podlega superwizji i opiece merytorycznej Jona Fredericksona.

Core Training – Informacje organizacyjne:

Program szkolenia jest zgodny z międzynarodowym modelem szkolenia Institute for ISTDP Training w Waszyngtonie. 

Prowadzący:

Leszek Jaworski

Miejsce:

Instytut ISTDP w Warszawie, ul. Kasprzaka 29C lok.88

Koszt szkolenia

Informacje wkrótce.

Konto Instytutu ISTDP:
Odbiorca: Jaworski SP.J.
Nr rachunku: 34 1140 2004 0000 3202 8382 4854

Prowadzący 

Leszek Jaworski

Leszek Jaworski

psychoterapeuta ISTDP

Nauczyciel i superwizor ISTDP, rekomendowany przez Instytut ISTDP w Waszyngtonie i Jona Fredericksona

Certyfikowany psychoterapeuta:

  • Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (od 2021),
    LINK
  • Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (od 2008)
  • IEDTA – psychoterapeuta ISTDP (od 2014).

W 2023 roku ukończył pierwsze w Polsce certyfikowane 3-letnie Studium Nauczycielsko-Superwizorskie pod kierunkiem Jona Fredericksona

W 2006 roku ukończył 4-letnie Studium Psychoterapii, 2-letnie Studium Terapii Rodzin oraz 2-letnie Studium Terapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji.

Od 2008 roku pracuje w podejściu ISTDP. Ukończył 2-letni kurs wstępny  a następnie 3-letni kurs zaawansowany metody ISTDP Core Training.

Od 2014 roku uczestniczy w Advanced Core Training ISTDP.

W latach 2016-2021 należał do zarządu Sekcji ISTDP przy Polskim Stowarzyszeniu Integracji Psychoterapii.

Od dziewięciu lat uczy i superwizuje psychoterapeutów w nurcie ISTDP, m.in. w ramach seminarium wstępnego metody ISTDP, Precore i Core Training.
https://istdpinstitute.com/istdp-therapist-directory/#Poland

Opinie kursantów

Nie byłem pewien, czy ISTDP to coś dla mnie, bo słyszałem na temat tego podejścia bardzo sprzeczne opinie. Leszek potrafił doskonale wyjaśnić wszystkie moje wątpliwości i pokazać, jak dobrze korzystać z tego podejścia. Polecam szkolenia i warsztaty z Leszkiem, można szybko i konkretnie wzbogacić swój warsztat pracy.

Adam, psychoterapeuta psychodynamiczny

Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak wspierającej i bezpiecznej atmosfery na szkoleniu dla psychoterapeutów, jak u Leszka! Dzięki ćwiczeniom w formie „role play” zaczełam stosować narzędzia ze szkolenia już następnego dnia w moim gabinecie. Jestem zaintrygowana  ISTDP – dopiero na tym szkoleniu zrozumiałam w pełni jego istotę. Pierwsze sesje z pacjentami są dla mnie łatwiejsze i nie mam też już aż takiej frustracji, gdy coś „utyka” w procesie. Narzędzia ze szkolenia pomagają mi zrozumieć, jakie obrony pacjenta blokują nam dalszą pracę.

Katarzyna, psychoterapeutka integracyjna

Szkolenie z Leszkiem było bardzo intensywnym, praktycznym i inspirującym doświadczeniem. Wyniosłam z niego nie dużo wiedzy, a przede wszystkim konkretne wskazówki praktyczne. Teraz lepiej rozumiem, dlaczego niektóre moje interwencje działały, a inne nie. Łatwiej mi się pracuje i mam wrażenie, że skuteczniej pomagam pacjentom.

Anna, psychoterapeutka psychodynamiczna

Podchodziłem z rezerwą do szkolenia z ISTDP, ponieważ spotkałem się z opiniami, że ISTDP to terapia agresywna, trudna dla pacjenta. Istdp w wykonaniu Leszka oraz jego sposób nauczania wraz ze wspaniałą atmosfera podczas szkolenia zupełnie odmieniły moje spojrzenie na ten rodzaj terapii. Leszek dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem, było także mnóstwo ćwiczeń interwencji terapeutycznych. Pokazywał również swój kawałek pracy z pacjentami na nagraniach, co było niezwykle pouczającym doświadczeniem. Wszystkie powyższe elementy szkolenia pozwoliły wprowadzić nową wiedzę i obserwację do mojej codziennej praktyki w pracy z pacjentem.

Jakub, psychoterapeuta integracyjny.  

kursantów

edycji precore training

edycje core training

Zapisy na CORE Training

Warunkiem przyjęcia na CORE Training jest odbycie wstępnego szkolenia z podejścia ISTDP – PRECORE Training w naszym Instytucie.

Zgłoszenia z informacją o wykształceniu psychoterapeutycznym i doświadczeniu zawodowym prosimy przesłać mailem na adres: kontakt@instytutistdp.pl